Prohibicja narkotykowa

ePub czas dodania: 2013:03:22 21:33 komentarzy 0
Nikt nie chce zostać narkomanem, ale niektórzy zostają i jest to niezależne od tego ile narkotyki kosztują i czy są legalne.

Narkomanem zostaje się najczęściej wbrew swojej woli, na skutek osłabienia tej woli, chwilowej depresji, przypadkowych okoliczności, presji środowiska, głupoty, nieświadomości tego czym narkotyki są i jakie mają długofalowe skutki  itd… - to wszystko może się zdarzyć niezależnie od ceny i dostępności narkotyków.

Proponuję przeprowadzić następujący eksperyment myślowy:

Przypuśćmy, że jakaś instytucja badań opinii publicznej przeprowadziłaby taką ankietę:

Zakładając, że kupno heroiny byłoby legalne, przy jakiej cenie jednorazowej działki tego narkotyku zdecydowałby się Pan/Pani na zostanie narkomanem i regularne zażywanie heroiny:

  1. około 100 zł.,
  2. około 10 zł.,
  3. około 1 zł.,
  4. nie zdecydowałbym się, bez względu na cenę. 

Jak myślicie, jaki byłby rozkład odpowiedzi na to pytanie w Polsce?

Jeśli 99% Polaków zaznaczyłoby odpowiedź nr. 4, to czy w związku z tym nie należałoby zalegalizować handlu heroiną i przestać marnować siły policji przeznaczane na walkę z handlem narkotykami?

Albo jeszcze jeden eksperyment myślowy:

Przypuśćmy, że ktoś by wyhodował nowe rośliny, które mają dokładnie takie samo działanie jak większość dzisiejszych twardych narkotyków. I te rośliny mnożyłyby się jak chwasty - rosłyby w każdym parku, lesie, skwerku, ogródku, w każdym klimacie i byłyby nie do wytępienia. Czy to doprowadziłoby ludzkość do wyginięcia?

Jeśli nie, to czy w związku z tym nie należałoby znieść prohibicji narkotykowej i w ten sposób zwolnione zasoby policji i wymiaru sprawiedliwości przeznaczyć na walkę z oszustami, złodziejami czy mordercami?

Nikt nie chce zostać narkomanem!

Prawdopodobieństwo zostania narkomanem mniej zależy od własnej woli, a bardziej od woli innych wpędzenia nas w narkomanię. To nie tym łatwiej zostaje się narkomanem, im mniej narkotyki kosztują, ale im większy niektórzy mają interes w tym, by inni byli narkomanami.

Dla narkomana nie ma znaczenia cena i legalność. To dla kogo ma? To oczywiste - dla producenta i sprzedawcy. Zależy im by cena była jak największa. Zależy im też by jak najwięcej sprzedać, czyli by narkomanów było jak najwięcej - dlatego zależy im by narkotyki były nielegalne.

Popyt na narkotyki nie zależy od ich podaży i ceny, ale od ilości narkomanów i podatności ludzi na uleganie destrukcyjnym nałogom. Gdyby narkotyki zalegalizować, to cena by drastycznie spadła (bo spadłyby koszty produkcji i transportu), a sprzedaż nie wzrosłaby na tyle, by zrównoważyć spadek zysków. Wtedy nie byłoby tak silnej motywacji by wpędzać innych w narkomanię. No bo przecież by zostać narkomanem trzeba być jakoś w to wpędzonym wbrew swojej woli, no bo nikt nie chce zostać narkomanem!

Teraz, gdy narkotyki są nielegalne, czyli drogie, bardzo opłaca się wpędzać innych w narkomanię, bo na każdym narkomanie ma się duży zysk. Taki dealer może żyć z kilku narkomanów - gdy ceny spadną, musiałby już obsługiwać kilkudziesięciu czy kilkuset, by nadal mógł z tego żyć. Czyli musiałby wpędzić w narkomanię o wiele więcej ludzi - a to jest bardzo trudne, no bo nikt nie chce być narkomanem. Czyli dealer by zbankrutował - musiałby znaleźć sobie inne zajęcie. Jak zbankrutowaliby dealerzy to i producenci.

Po legalizacji narkotyków bardzo by zmalała motywacja ludzi, by innych wpędzać w narkomanię. A zatem ilość narkomanów by spadła, bo dotychczasowi by wymierali, a nowych pojawiałoby się mniej - bo ilość narkomanów nie zależy od chęci ludzi do bycia narkomanami, czy od tego ile ludzie chcą zapłacić za narkotyki, bo takich chęci nikt nie ma - ta ilość zależy od chęci ludzi do wpędzania innych w narkomanię, a zatem od zysku, jaki mogą mieć z narkomanów.

Uzasadniłem, że legalizacja narkotyków spowodowałaby zmniejszenie ilości narkomanów. No to warto to zrobić, warto znieść prohibicję, nie? No bo po co nam tyle narkomanów?

Narkotyki a alkohol.

Jest bardzo ważna różnica między tym jak się zostaje narkomanem, a jak alkoholikiem. Młodzież obserwuje innych, obserwuje kolegów, rodziców, dorosłych i próbuje ich naśladować - pije alkohol, bo widzi, że koledzy też piją, widzi, że rodzicie piją, dorośli piją, księża piją, starsi ludzie piją i jakoś żyją. W ogóle ci wszyscy pijący są fajni, po wypiciu są weselsi, bardziej rozmowni itd... - czasami są też oczywiście nieprzyjemni, agresywni, bełkoczą itd..., ale ważne, że czasem są fajni.

Alkohol ma wpływ na jednoczenie się ludzi - alkohol zmniejsza nieśmiałość i zwiększa chęć kontaktów z innymi. To powoduje, że można chcieć pić alkohol tylko poprzez obserwacje innych pijących i poprzez doświadczenia z picia powodujące przyjemne zrywanie dystansu i zbliżanie się do innych. Człowiek jest z natury istotą społeczną i dlatego to lubi. Pijak traktuje innych podmiotowo, a alkohol przedmiotowo - pije, by się z nimi lepiej bawić, by ich lepiej rozumieć, by łatwiej z nimi współżyć, by mieć z nimi lepszy kontakt.

Alkohol jest tylko środkiem do osiągnięcia celu lepszego kontaktu z innymi ludźmi. W ogóle można być pijakiem i jednocześnie prezydentem Polski czy posłem. Można zostać pijakiem w sposób pasywny - poprzez samą obserwację i współżycie z innymi.

Z narkomanami już tak nie jest. Narkomani nie wyglądają fajnie, nie są mili i przyjemni, i trudno nawiązać nimi kontakt. Nie obserwuje się narkomanów starszych, narkomanów księży czy narkomanów stale zażywających narkotyki, ale mających jakieś znaczenie społeczne. Nie ma narkomanów prezydentów i posłów. Narkotyki dużo częściej i szybciej wywołują jakieś wizje, mają działanie halucynogenne, co powoduje, że narkoman nie potrzebuje innych - wystarcza mu jego samotność i przyjemność, jaką doznaje. Aby mieć tą przyjemność inni są niepotrzebni. Inni są potrzebni tylko po to by ułatwić zdobycie środków wywołujących przyjemność.

Narkoman traktuje narkotyki podmiotowo, bo gdy popadnie w nałóg, to one są jego celem, to one dają mu przyjemność, a innych ludzi traktuje przedmiotowo, jako środki do zdobycie narkotyków. Trudno zostać narkomanem pasywnie - by nim zostać trzeba być do tego aktywnie namówionym, trzeba mieć dobrego kolegę, który do tego namówi i trzeba wysłuchać jego barwnych opowieści o przyjemności z zażywania narkotyków - albo trzeba doznać halucynogennej przyjemności, jakie dają narkotyki na skutek podstępu, oszustwa, podłożenia itd...

Te różnice powodują, że wielu ludzi chce pić alkohol, a niewielu chce zażywać narkotyki. Jeśli wielu chce pić, to jest też wielu, którzy im to ułatwiają poprzez produkcje i sprzedaż. Mogą na tym zarobić, bo mają duży zbyt. Narkomania ma wielokroć mniejszą skalę - ale nie dlatego, że jest nielegalna, ale dlatego, że jest wielokroć mniej chętnych do zażywania narkotyków.

Zarabiać się na tym daje tylko dlatego, że przebicie na narkotykach jest wielokroć większe niż na alkoholu. Po legalizacji narkotyków uwarunkowania psychologiczne czy socjologiczne, o których pisałem wyżej, wiele się nie zmienią, ale zmniejszy się drastycznie cena, co spowoduje drastyczny spadek zyskowności przemysłu narkotykowego. A zatem zmniejszy się drastycznie motywacja producentów i sprzedawców by innych wpędzać w narkomanię propagandą czy podstępem.

Alkoholizm jest zupełnie inną chorobą niż narkomania - to są całkiem różne uzależnienia. Inaczej uzależniają psychicznie, inaczej fizycznie i inne są kulturowe uwarunkowania związane z zażywaniem.

Narkotyki są wielokroć bardziej szkodliwe niż alkohol. I dlatego jest wielokroć więcej alkoholików niż narkomanów i jest wielokroć więcej ludzi pijących alkohol niż zażywających narkotyki. Z tego wynika to, że prohibicja alkoholowa w USA wywołała wielekroć większe szkody społeczne niż wywołuje prohibicja narkotykowa. Dlatego szkodliwość prohibicji alkoholowej było łatwiej dostrzec, a narkotykowej trudniej.

Prohibicja a marihuana.

No i jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Prohibicja narkotykowa zakazuje sprzedaży, handlu i posiadania wielu różnych substancji wywołujących uzależnienie fizyczne. Ale miesza też do tego substancje niewywołujące takiego uzależnienia - np. konopie indyjskie. To prowadzi do bardzo poważnego efektu antyedukacyjnego.

Głównym argumentem przeciwko miękkim narkotykom, czyli substancjom psychoaktywnym niewywołującym uzależnienia fizycznego jest to, że od nich się zaczyna, a kończy na narkotykach twardych, które są uzależniające. No ale każdy alkoholik też zaczynał od piwa, czy wina!

Jest jeszcze ważniejszy kontrargument przeciwko temu argumentowi. Otóż młodzież zaczyna od palenia trawki, od marihuany, i widzi, że to jest fajne i nie powoduje żadnego uzależnienia. Jest to lepsze od alkoholu, bo nie wywołuje kaca. Wywołuje fajny stan, śmiech, przyjemne wizje, spowolnienie czasu – wiele efektów, które zależą od indywidualnych cech człowieka. Marihuana jest tak samo jak alkohol integracyjna, powoduje zbliżanie się ludzi - bo najlepiej palić wspólnie i rozmawiać po zapaleniu. Najfajniejsze są te rozmowy!

Czyli marihuana ma same zalety, wszystko to co jest dobrego w alkoholu, i żadnych wad, czyli kaca czy uzależnienia. No to jaki z tego wniosek wyciąga młodzież? To oczywiste: że dorośli ściemniają, że oszukują, że kłamią, że są obłudnymi kołtunami. Wyciągają wniosek, że narkotyki nie szkodzą, że są dobre. A w propagandzie marihuana i heroina to takie same narkotyki, a alkohol i papierosy narkotykami nie są. Jeśli tak, to młodzież bez obawy sięga po heroinę i inne narkotyki uzależniające, bo przestaje wierzyć oficjalnej propagandzie mediów i polityków. A rodzice im nie wytłumaczą, bo najczęściej też nie wiedzą jakie środki chemiczne są uzależniające i jakie skutki wywołują.

A wszystko to przez głupie prawo prohibicyjne. Trzeba je znieść i po kłopocie!

Prohibicja a moralność.

Jeśli byśmy się skupili tylko na moralności, to narkotyki ewidentnie powinny być legalne, tak jak legalny jest alkohol i tytoń. W/g moralności nie wolno stosować przemocy wobec kogoś, kto sam nie stosuje przemocy czy oszustwa. Hodowanie jakiejkolwiek rośliny występującej w przyrodzie nie jest niemoralne.

Przetwarzanie dowolnych związków chemicznych w inne, nie jest niemoralne, dobrowolne transakcje sprzedaży dowolnych tworów ludzkiej pracy nie są niemoralne. By uniknąć kupowania produktów szkodliwych, albo by uniknąć używania produktów niezgodnie z ich przeznaczeniem, nie potrzeba wobec producenta czy sprzedawcy stosować przemocy. A więc to zakaz produkcji i sprzedaży narkotyków jest niemoralny, a nie postulaty legalizacji. Tak jak niemoralna była prohibicja alkoholowa.

Ja uważam, że prohibicja narkotykowa raczej powoduje, że narkomanów jest więcej niż gdyby jej nie było, ale największą szkodą tej prohibicji są ogromne środki wydawane na walkę z przemytem i produkcją narkotyków. Po legalizacji te środki spadną do zera - to są kolosalne oszczędności. I to jest najważniejsze - spadek ilości narkomanów to mało znaczący efekt uboczny i dyskusyjny.

Narkomani zawsze będą - tak jak samobójcy. Ale to zawsze będzie margines, niezależnie od istniejącego prawa. A pieniądze wydawane na walkę z nieszkodliwym marginesem, którego nie da się zwalczyć, są realne i bezdyskusyjne. Mafia narkotykowa żyje z prohibicji. Nie ma sensu marnować ciężko zarobionych pieniędzy na walkę z wiatrakami, nie ma sensu paść mafii! No chyba, że mafia opłaca polityków i innych urzędników - wtedy prohibicja ma dla nich sens - ale to jest jedyny sens!

Grzegorz GPS Świderski

(notka pierwotnie opublikowana w trzech częściach tu:

  1. Narkotyczne eksperymenty myślowe
  2. Nikt nie chce zostać narkomanem
  3. Narkotyki a alkohol)
licznik: 3597 + 0 / 0 - promuj
captcha
x

Zgłoszenie komentarza

dodaj komentarz

x
komentarzy: 0 kolejność: wg punktacji najstarsze najnowsze
  0|0
Witam, fajnie, że ktoś tu zagląda od czasu do czasu :)

Niedługo pewnie ruszę z tym "interesem". Może w ciągu jednego tygodnia.

Pozdrawiam
2013-03-23 09:29
Mądry tekst 0|0
Szkoda jedynie, że takie oczywiste rzeczy tak trudno docierają do świadomości ludzi.
2013-03-25 09:00